בית גדולי ישראל התפתחות דרמטית גדולי ישראל על ברלנד: "צריך להוקיע אותו מכלל ישראל!"

התפתחות דרמטית גדולי ישראל על ברלנד: "צריך להוקיע אותו מכלל ישראל!"

התפתחות דרמטית גדולי ישראל על ברלנד: "צריך להוקיע אותו מכלל ישראל!"
0

התפתחות דרמטית במאבק הרבנים בברלנד: "צריך להוקיע אותו מכלל ישראל!"

כינוס חירום ברמת בית שמש בהשתתפות גדולי הדיינים בעיר ואחד מזקני וחשובי רבני ברסלב הרב משה קרמר, מעלה את מפלס הלהבות במאבק ברלנד לשיאים חדשים

אמש התכנסו כ-40 אברכים ממובילי המאבק באליעזר ברלנד שהודה והורשע במעשים חמורים לכינוס חירום ברמת בית שמש בראשות הגאון הרב נתן קופשיץ, מרבני העיר בית שמש ומגדולי הפוסקים בדור, הגאון הרב יהושע רוזנברגר, חבר בד"ץ העדה החרדית בירושלים, הגאון הרב משה קרמר, מזקני וחשובי רבני ברסלב, ומספר משפיעים ודיינים נוספים ובכירים מהעסקנים החרדים בעיר.
לדברי המארגנים השאלה העיקרית שהעסיקה את משתתפי הכינוס היא כיצד להכין את הקרקע להתערבותו של בד"ץ העדה החרדית בירושלים בפרשייה, דבר שלא קרה עד היום למרות בקשות חוזרות ונשנות מצידם של מובילי המאבק ובראשם הגאון הרב משה קרמר, המשמש גם כחבר הנהלת העדה החרדית, והרבנים שהשתתפו בכינוס, כולם כאלו המזוהים ופועלים בעדה החרדית, הבטיחו לעשות הכל כדי לקדם את העניין. "עד עכשיו הבד"ץ פחדו להיכנס לעניין, אך כעת התמונה הולכת ומשתנה" – כך הביע הרב יהושע רוזנברגר את התקווה.
את הנאום המרכזי נשא הרב יהושע רוזנברגר שהגדיר את ברלנד כ"קליפה וטומאה שמטמאה אלפי יהודים, הוא הכשיל מאות יהודים שמאמינים בו והוא ממשיך לטמאות אותם". "אסור לשתוק על תופעה כזאת. אני לא מבין איך שתקו עד עכשיו? הרי מדובר באיסורים שחייבים עליהם מיתות בית דין! ההוקעה היא חובה המוטלת על כל כלל ישראל אך בראש ובראשונה על חסידי ברסלב". את משאו הוא פתח בקביעה נחרצת כי יש "לנדות ולהחרים אותו, זו היא מצוות "ובערת הרע מקרבך", יש להוציא אותו מכלל ישראל!".
אחריו נאם הגאון הרב משה קרמר שעמד על חוסר-המודעות של הציבור הרחב בנוגע לאישיותו של ברלנד שלדבריו היא זו העומדת בבסיס התמיהות שמקיפות את הפרשייה. "אנשים שואלים איך צדיק מגיע לעבירות כאלה, אך מה שאלה אינם יודעים היא העובדה שאדם זה מעולם לא היה צדיק. הכל הצגה ואחיזת עיניים. אם מישהו מתפלל שעות ארוכות מחד גיסא ומאידך גיסא הוא גזלן וליצן וחוטא בעבירות חמורות – הוא לא צדיק אלא צבוע ומתחזה".

"הסיפורים על המעשים החמורים לא התחילו רק בשנים האחרונות", הפתיע הרב קרמר, שהוא גם בן גילו של ברלנד (נולד בשנת תרצ"ח), כאשר סיפר כי חמיו הגאון הרב גדליה קעניג, מגדולי הרבנים בברסלב בדור העבר, הגדיר את ברלנד כ"טמא ומטומא שאסור לעמוד בארבע אמותיו" ושכבר לפני למעלה מ-40 שנה, בתקופה קצרה שבה היה ברלנד מופיע תכופות לבקר בביתו של חמיו, הזהיר חמיו את חמותו כי "יש להישמר מפניו, הוא לא אדם כשר". עוד סיפר כי הרב נתן צבי קעניג, ראש כולל ברסלב בבני ברק ומחשובי רבני ברסלב בדור העבר, סיפר לו כבר לפני עשרות שנים שברלנד נגוע בבעיות חמורות בענייני צניעות, ואילו בשמו של הצדיק המפורסם הרב שמואל שפירא, שהיה "פה נקי, פה קדוש", כהגדרת הרב קרמר, סיפר הרב כי הוא היה מכנה את ברלנד: "משוגע".
רב אחר שנכח באירוע, הרב צבי ליברמנש, מו"ץ בעדה החרדית ובנו של הגאון הרב נתן ליברמנש, העיד למשתתפי הכנס משמו של הרב אברהם יצחק מרמולשטיין, מגדולי משפיעי ברסלב בארה"ב, כי הרב נתן צבי קעניג התבטא בפניו כבר לפני 40 שנה במילים קשות ביותר על בעיותיו של ברלנד בענייני צניעות.
את הכינוס נעל הגאון הרב נתן קופשיץ שקרא להכריז על יום תפילה וזעקה בעקבות תופעת ברלנד, והביע את דעתו כי התערבותו של בד"ץ העדה החרדית לא תספיק לטיפול בפרשייה כה חמורה ומורכבת ויש לערב עוד ועוד בתי דין גדולים מהארץ ומהעולם.

להשאיר את ההערה שלך

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

%d7%96%d7%a7%d7%a0%d7%99_%d7%95%d7%97%d7%a9%d7%95%d7%91%d7%99_%d7%91%d7%a8%d7%a1%d7%9c%d7%91_%d7%91%d7%9e%d7%97%d7%90%d7%94_%d7%90%d7%93%d7%99%d7%a8%d7%94