בית חדשות רשמי כינוס התפילה והזעקה שהתקיים ביום ג' בראשות רבני וחסידי ברסלב

רשמי כינוס התפילה והזעקה שהתקיים ביום ג' בראשות רבני וחסידי ברסלב

רשמי כינוס התפילה והזעקה שהתקיים ביום ג' בראשות רבני וחסידי ברסלב
0

לראשונה מאז המאבק בברלנד מתייצבים הדיינים מתוך בית הדין המיוחד שהתיישב לבדוק את השמועות אודות אליעזר ברלנד על הבמה כשהם קובעים מול המצלמות: כל השמועות נכונות, ומדובר רק בקצה קרחון.

אתמול (ג) בערב התקבצו מאות חסידי ברסלב באולמי פארהאנד בבית שמש ל"עצרת תפילה וזעקה אדירה על עקירת יסודי התורה ע"י האיש המכונה אליעזר ברלנד הפורץ גדרי תורה והלכה וחוטא ומחטיא בחמורות שבחמורות", כלשון השלט שפיאר את כותל המזרח שם כיבדו את המעמד בנוכחותם חשובי רבני בית שמש: הגאון הרב מאיר הלר, הרב קלמן ווייס, הרב חיים אהרן מונדרר והרב יהודה ניישלאס, וחשובי משפיעי ברסלב שביניהם בלטו שניים מבניו של הצדיק רבי שמואל שפירא, הרב מרדכי טורץ נשיא מוסדות החינוך "תורה תמימה", והגאון רבי שאול סירוטה המשפיע הראשי בקהילת "קרן אור" שנשלח לייצג את הגאון רבי יעקב מאיר שכטר שליט"א במעמד.

הכנס נפתח בתפילת ערבית כשהרב נתן שכטר, נכדו של הגאון רבי יעקב מאיר שכטר שליט"א, יורד לפני התיבה. לאחר מכן התכבד המשפיע הרב שמעון צבי שפירא בקריאת מזמורי תהילים וסליחות ואמירת תפילה מליקוטי תפילות "להינצל מצבועים ושקרנים שמחריבים את העולם".

את סדרת הנאומים החל הדיין הרב מרדכי זאב גודלבסקי, מי שליווה את בית הדין המיוחד מאז הקמתו והשתתף בכל המושבים. הרב גודלבסקי סיפר כי התקבלו עשרות עדויות על מעשיו החמורים של ברלנד ומדובר בעבירות שהסנהדרין היו עונשים על כך במוות. "מה שהתפרסם בכלי התקשורת אינו בגדר 'חושדים בו ואין בו', אמר הדיין, "לאמיתו של דבר יש בו פי כמה וכמה ממה שחושדים בו". את דבריו סיים הרב בביקורת נוקבת נגד אלו שמנסים בכל דרך לשקם את תדמיתו של ברלנד בכך שמארגנים לו ביקורי רבנים שיוצרים טשטוש בציבור לגבי היחס הנכון לאישיותו. "לאן נגיע בצורה הזו?" – זעק.

לאחר מכן התכבד הגאון הרב שאול סירוטה, ממקורביו ויד ימינו של הגאון הרב יעקב מאיר שכטר, לשאת את דבריו. הרב נאם במשך שעה ארוכה וזעק על המציאות המרה שבה חדר לתוך חסידות ברסלב אדם שמערער על יסודי היסודות ביהדות. "עצם העובדה שדברים שדורי דורות מסרו עליהם את הנפש ולא העיזו לפגוע בקצה הקצה שלהם הפכו בגללו לנושא לדון ולדוש בו", זעק הרב, "מחדירה גם בנו קרירות שכנראה נידרש לעשרות שנים כדי להיטהר ממנה".

בהמשך נאם הרב יניב עסיס, מחבר הספר "בגדי תפארתך" והשדרן הראשי ב"קו ברסלב", הקו שמרכז את המאבק בברלנד, ומי שנחשב מחלוצי המאבק. "אם לא ניאבק כאן ללא כל פשרות יהיה הדבר חורבן לדורות".

בהמשך עלה לדוכן הנואמים הרב נחמן זאב פראנק, מחשובי רבני ברסלב ומי ששימש הרוח החיה בבית הדין, הרב פתח את דבריו בהכרזה ברורה כי אין לנו שום שנאה חלילה נגד אף אדם בקהילת שובו בנים והמאבק המתנהל הוא מתוך חמלה על בני הקהילה ולא להיפך חלילה. "לגבי העובדות הקשות כולם שואלים: היה או לא היה? אני אומר לכם", הכריז, "כמו שאני עומד כאן לפניכם כך נכונים כל השמועות על ברלנד. הכל התברר בבית דין והכל היה!". את דבריו סיים הרב בקריאה לגדולי הדור להורות לברלנד להיסגר בביתו ולהימנע מכל קשר לאף אדם יחיד כרבים. "אדם כזה אסור לו לחלוטין להיות מנהיג" סיים הרב.

דבריו של הרב פראנק נקטעו כאשר הגאון האדיר הרב נתן קופשיץ המרא דאתרא של העיר בית שמש התקשר טלפונית והשמיע דברי עידוד לנאבקים בברלנד.

ההפתעה הגדולה חיכתה לקהל כאשר המשפיע המפורסם הרב שמעון טייכנר, מי שמוכר בחסידות ברסלב כאיש של קירוב ושלום ומי שמשמש במקרים רבים בתוך החסידות כמגשר ומפשר, עלה על הבמה והכריז בקול כי ברלנד הוא "קליפה וטומאה נוראה". "זה לא סוד", אמר הרב, "שישיבת שובו בנים נפתחה בביתי בבני ברק לפני שלושים וחמש שנה, אני עצמי הייתי חסיד של ברלנד במשך שלוש וחצי שנים ואני מודע היטב לכריזמה האדירה שהוא מקרין. אני מבין לחלוטין את כל אלו הנוהים אחריו, "היום ברור לכולנו" קרא הרב, "כי כל מה שהוא מקרין לא מגיע מצד הקדושה. אני עצמי עודדתי את האסיפה הזו ואני מעודד את החובה להזהיר ולהתריע מסכנתו של ברלנד".

לאחר מכן נאם הרב חיים אהרן מונדרר כשהוא מעודד את הציבור לחובה להמשיך בכל תוקף במאבק.

יצויין כי התוכנית המקורית היתה לקיים את הכינוס ביום ראשון אלא שהקלטה שפרסם ברלנד בה הוא קורא לכל חסידיו להשתתף בכינוס "איש בל ייעדר" – הביאה את המארגנים להחלטה לקיים את הכינוס ביום שלישי לאחר שהמשטרה המקומית עודכנה בתכניותיהם של חסידי ברלנד להפריע לעצרת ונערכה בהתאם. כמו כן התקבלה תלונה במשטרת בית שמש על איום טלפוני בו נאמר לבעל האולם "כי הפוגרום שהיה במאה שערים בכנס הקודם של ה"חולקים" (כינוי לנאבקים ברב ברלנד) יהיה משחק ילדים ביחס למה שנעשה לכם".

במהלך הערב אכן הגיעו קבוצת נערים מחסידי ברלנד שניסו לעורר פרובוקציות בכניסה לאולם אך אלה נהדפו ע"י המאבטחים שנשכרו לאבטח את האירוע. כאשר התעורר חשד לאלימות נכנסה המשטרה לתמונה והרחיקה את הפורעים.

גורמים המעורים בבית הדין המיוחד של חסידי ברסלב להוקעתו של ברלנד אומרים: כי פסק הדין כבר כתוב וחתום אך הוא ייצא לציבור רק לאחר הצטרפות וגיבוי של עוד מספר רבנים ודיינים מפורסמים שהתעוררו בעקבות הממצאים לחקור את הפרשייה באופן יסודי.

להשאיר את ההערה שלך

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

%d7%96%d7%a7%d7%a0%d7%99_%d7%95%d7%97%d7%a9%d7%95%d7%91%d7%99_%d7%91%d7%a8%d7%a1%d7%9c%d7%91_%d7%91%d7%9e%d7%97%d7%90%d7%94_%d7%90%d7%93%d7%99%d7%a8%d7%94